Artykuły

Cyklinowanie

Cyklinowanie polega na szlifowaniu podłogi drewnianej. Do tego typu prac niezbędny jest komplet specjalistycznych maszyn parkieciarskich. Mają one kluczowy wpływ na końcowy wygląd podłogi poza umiejętnościami i starannością wykonawcy. W dzisiejszych czasach większość porządnych ekip używa cykliniarek taśmowych takich jak Wolff Cobra. Niezbędna do dokładnego szlifowania obrzeży podłogi wszędzie tam gdzie nie można „dojechać” cykliniarką jest szlifierka krawędziowa Wolff Gecko. Za pomocą tego urządzenia można również pracować w miejscach trudnodostępnych np. pod grzejnikami. Kolejnym podstawowym sprzętem jest polerka służąca do precyzyjnego szlifowania podłogi po cyklinowaniu oraz do matowienia lakieru. Całość uzupełnia dobrej klasy odkurzacz.

Proces cyklinowania jest indywidualnie dobierany przez parkieciarza do stanu w jakim znajduje się podłoga. Inaczej szlifuje się nowo położone parkiety i stare kilkudziesięcioletnie podłogi.

Nowe parkiety nie wymagają tak ciężkiego szlifu i niekiedy można go zacząć od drobniejszych papierów ściernych np. 60. W przypadku mocno zniszczonych i nierównych podłóg szlif rozpoczynamy od granulacji 24 lub 36 a następnie 60. Kolejnym krokiem jest szpachlowanie całości powierzchni. Do tego celu stosujemy specjalne spoiwa które miesza się z drobnym pyłem drzewnym. Niekiedy ten proces należy powtórzyć kilkukrotnie gdy szczeliny są duże. Następnym etapem jest szlifowanie całości drobnoziarnistym papierem 100-120. Na koniec całość polerujemy polerką Bona Buffer i specjalną tarczą Quatro lub stosujemy maszynę Lagler Trio. Po tych zabiegach powierzchnia jest idealnie gładka i nie widać rys po poprzednich maszynach. Tak przygotowana podłoga gotowa jest już do lakierowania , bejcowania czy olejowania w zależności od preferencji klienta.