Artykuły

Subit

Większość parkietów układanych w latach 1950-1990 była klejona do betonu na lepik pochodzenia bitumicznego (tzw. subit). W tamtych czasach nie było jeszcze nowoczesnych klejów syntetycznych czy poliuretanowych na jakich klei się podłogi w obecnych czasach. Niejednokrotnie podczas remontu mieszkania czy domu przy wymianie podłogi natykamy się na subit. Bardzo często wydziela on szkodliwy charakterystyczny „zapach” nawet po 50 latach od położenia parkietu, który znacznie się nasila po zdjęciu klepki. W niektórych przypadkach substancja ta jest krucha, a w innych wciąż plastyczna i lepiąca się. Najczęściej dopiero na tym etapie inwestor zastanawia się co z tym problemem zrobić i jakie są rozwiązania.

Jedyną prawidłową metodą jest mechaniczne usunięcie tej substancji przez szlifowanie i frezowanie. Do tego celu niezbędny jest profesjonalny sprzęt tj. maszyny frezujące beton oraz specjalistyczne szlifierki, a także odkurzacz przystosowany do tego typu prac mogący poradzić sobie z ogromnymi ilościami pyłu (nawet do 10kg/m2) powstającymi przy pracy. Praca frezarką bez odkurzacza jest praktycznie nie możliwa z powodu zapylenia pomieszczenia, które jest całkowite po jednym przejeździe maszyny – uczulam przed wynajęciem ekipy, która nie miała nigdy do czynienia z tego typu pracami.

Niedopuszczalne są próby zalewania lepiku masami samopoziomującymi nawet po zastosowaniu „cudownych” gruntów na subit. Kilkukrotnie skuwaliśmy już wylewki wykonane w ten sposób przez innych parkieciarzy szukających drogi na skróty. Często spotykamy się również z próbami samodzielnego skucia bądź zeszlifowania subitu przez inwestora lub osobę zajmującą się pracami remontowymi. Jednak do tej pory żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. Dlatego lepiej nie tracić czasu i wynająć od razu profesjonalną ekipę.

Dopiero po całkowitym usunięciu subitu można przystąpić do wylewania masy samopoziomującej lub wykonania wylewki betonowej pod nową podłogę. W ten sposób uzyskamy mocne podłoże, które jest podstawą do dobrej i solidnej podłogi na lata.